S*Daysleeper’s Pretty Persuasion – Vilda
Jonas med sin favoritkatt (och Vilda med favoritvippan!)
Leker med silverklimpen vår <3
Prinsessan i sin borg. Hon sov i hängkorgen längst upp inatt och går dit då hon tupplurar
100121 Ankomstkvällen
Precis efter sju sade vi hejdå till uppfödare Anja i Älvsjö och åkte hemåt tillsammans med vår nya familjemedlem. Uppspelta av köpet, av hur fint Anja ordnat och att vi hade en kattunge i baksätet! Vilda var tyst först, men började sen jama sorgset till vi kom fram till Hägersten för att hämta upp prylar från min syster. Vilda var trött och tystlåten då vi pockade ut henne ur buren men var glad över att bli ompysslad.
Stannade inte länge utan åkte direkt vidare mot Katrineholm. Det var en lugn färd,
hon sov mest i transportburen och vaknade bara ibland för att mjaua sorgset igen..
Men blev lugn då man stack bak handen till henne.
Då vi kom hem halv tio och öppnade upp buren var det en tacksam och nyfiken katt som klev ut. Vi satte oss lugnt på golvet och lät henne utforska sitt nya hem, och hon gick från mig, till jonas, en sväng runt i lägenheten, tillbaka till oss, en lite vidare sväng, tillbaka till oss, och så vidare.. Inte rädd alls utan bara väldigt utforskande! Hon fann klösträdet och provklöste (yay!) och myste mycket med oss
men hade icke ro att sitta still länge.
Då vi stängde vardagsrumsdörren och sa godnatt lät det inte mycket om henne,
hon vaggade iväg i rummet och såg rätt nöjd ut..
100122 Första dagen
kl 08.30
Vilken kärlekskatt som mötte oss då vi klev in i vardagsrummet!
Hon låg i hängkorgen längst upp i klösträdet och var sååå glad och kärleksfull då vi kom in.. Gneeeed sig mot oss och var alldeles till sig! Vi satte oss i soffan och sedan ägnade hon i alla fall tjugo minuter med att bara gå från den ena till den andra och kraaamas och gooosas tokspinnande..
Hon har knappt rört torrfodret och hon har inte gått på lådan (och inte
gjort någon olycka heller).. Det ger sig väl med tiden.
kl 09.27
Vilda har gått på lådan! Alldeles själv! <3
Vi gav henne blötmat innan vi gick och åt frukost själva, när vi kom tillbaka hade hon bajsat. Vi är jättejätteglada, vilken superkatt! Vi lekte och busade lite, nu har hon race själv och river runt för glatta livet.
Sötkatt!
kl 18.47
Myskatt. Första dagen har gått strålande, hon har mest stannat i vardagsrummet trots att vi efter lunch öppnade upp till hall + toa + kök. Kanske var första kontakten med köket skrämmande: fläkt igång, fräsande stekpanna, Sven på besök och radion igång. Men orolig är hon icke! Men då blev hon fundersam. Hon busar och lever runt och har samtidigt haft ro att riktigt ligga till sig i knät på oss.
Duktiga saker hon gjort idag; druckit, bajsat, kissat, ätit både torr- och blötfodret.. Och som en bonus: hon ääälskar att bli borstad! Och hon klöser på klösträdet!
Och hur mår jag? Superbra. Allergin är sekundär, jag njuter för fulla muggar av vår nya kumpan och faktumet att jag är täppt och måste snyta mig då och då gör mig verkligen ingenting. Jag äter allergitabletter och ska sen testa att fasa ut dem, helt enkelt känna mig för den närmsta tiden. Men just nu: Åh det känns jättebra!

Välkommen hem Vilda!

Men åååååh vilken lite sötboll! Jag förstår att ni är helt kära i henne! Hoppas verkligen det går bra med allergin :)
Jag håller tummarna att du skall tåla katten. Vilket klösträd ni har.
Nu fick mamma gråta Jennie!
Jag förstår verkligen din o Jonas glädje över de lilla livet – så söt!
Nu ber vi till en högre makt att din kropp inte reagerar negativt på henne ty även om du har detta med i beredskap tror jag att det skulle bli svårt att lämna henne vidare. Men vi hoppas ju såklart!
Jag gläds i alla fall väldigt mycket med Er och ser framför mig hur ni har det :)
Men hinner ni verkligen flytta in klart nu?
Kram
Mamma
Men gud vad fin hon är. Åh man kan riktigt känna hur mjuk och mysig den där pälsen måste vara. Mysigt!
gött! väldigt fin lite kisse, fin färg och lång mysig päls =) allergin kommer säkert att gå bra
Taaaack allihopa! :D Hon är vår favoritälskling och finaste kissekatt <3
Vilken vacker tjej!!! Sooo cuuute!!! Blev också med en till katt i Lördags!!! LOVELY!! :)